Poniżej postaram się jak najlepiej opisać krok po kroku, w jaki sposób dobieram oczka w robótce, aby stworzyć klin na kciuk w rękawiczkach, czyli poszerzyć naszą robótkę o dodatkowe oczka. W moich wzorach dobieram po jednym oczku w każdym rzędzie przez 16 rzędów (czyli mam 16 oczek dodatkowych). Wzory na MITENKI DŁUGIE i MITENKI KRÓTKIE
Użyłam włóczki Drops Merino Extra Fine (jest to włóczka z grupy B) i drutów na żyłce o grubości 4 mm i długości 80 cm.
W pierwszym rzędzie dobieram nowe oczko z oczka leżącego poniżej, które dodatkowo przekręcam na lewo lub na prawo - dzięki temu unikam dziury.
W drugim i kolejnych rzędach dobieram nowe oczko z poprzecznej/poziomej nitki (tych dwóch określeń będę używać naprzemiennie) i również je przekręcam na lewo lub na prawo.
Przekręcanie oczek powoduje, że:
Użyłam włóczki Drops Merino Extra Fine (jest to włóczka z grupy B) i drutów na żyłce o grubości 4 mm i długości 80 cm.
W pierwszym rzędzie dobieram nowe oczko z oczka leżącego poniżej, które dodatkowo przekręcam na lewo lub na prawo - dzięki temu unikam dziury.
W drugim i kolejnych rzędach dobieram nowe oczko z poprzecznej/poziomej nitki (tych dwóch określeń będę używać naprzemiennie) i również je przekręcam na lewo lub na prawo.
Przekręcanie oczek powoduje, że:
- unikam powstawania dziur w robótce
- w miejscach powstawania nowych oczek jest ciasno i robótka mocno się trzyma
- robótka ładnie się układa a nowe oczka płynnie wychodzą bocznych rzędów oczek prawych
To wszystko Wam pokażę krok po kroku na zdjęciach poniżej.
Opiszę najpierw LEWĄ MITENKĘ - w której wszystkie oczka będą przekręcane na lewo.
Zanim zaczniemy dobieranie nowych oczek - zapoznajmy się z metodą przekręcania oczek z nitki poziomej:
Co znaczy przekręcenie oczek na lewo z nitki poziomej (poprzecznej)? Zobaczcie, jak to jest pokazane na tym filmiku KLIK albo tym KLIK
Lewy drut wbijamy w poprzeczną nitkę od przodu do tyłu, co sprawia, że pętelka nitki poziomej układa nam się tak, jakbyśmy ją przekręcili w lewą stronę - prawa część nitki znajduje się z przodu drutu, a lewa część nitki układa się z tyłu - za drutem.
OK - zaczynamy dobieranie:
1. W lewej mitence klin na kciuk będzie po prawej stronie warkocza. Przerabiamy wg wzoru dwa oczka prawe (zdjęcie poniżej).
2. W pierwszym dobraniu nie zabieramy poziomej (poprzecznej) nitki, ale leżącą niżej pętelkę ostatnio przerobionego oczka prawego.
Po przerobieniu dwóch oczek prawych zaczynamy dobranie - lewym drutem chwytamy leżącą niżej pętelkę ostatniego przerobionego oczka od przodu do tyłu tak, aby nitka skręciła nam się w lewą stronę (zdjęcia poniżej).
Jeśli sprawia nam to trudność, można pomóc sobie chwytając najpierw tę pętelkę prawym drutem, a następnie nakładając ją w odpowiedni sposób na lewy drut.
Przerabiamy nowo powstałą pętelkę jako oczko prawe (tak jak poziomą/poprzeczną nitkę przekręconą w TYM FILMIKU).
Po przerobieniu pętelki powstaje nam oczko prawe przekręcone z leżącej niżej pętelki ostatniego przerobionego oczka (zdjęcie poniżej).
3. W drugim i kolejnych okrążeniach dodajemy nowe oczka z poprzecznej nitki.
W każdym rzędzie przerabiamy pierwsze dwa oczka na prawo (wg wzoru). Następnie chwytamy poprzeczną (poziomą) nitkę, która znajduje się pomiędzy przerobionym już oczkiem a następnym w kolejce do przerobienia (zauważmy, że oczkiem następnym w kolejce do przerobienia zawsze będzie dobranie z poprzedniego rzędu). Ta nasza nitka poprzeczna często jest ukryta i ciasno schowana pomiędzy oczkami, dlatego rozciągnęłam trochę moją robótkę, żeby pokazać Wam, gdzie ona się znajduje (zdjęcie poniżej).
Nabieramy tą nitkę na lewy drut od przodu do tyłu (FILMIK METODA 1 lub FILMIK METODA 2) i przerabiamy jako oczko prawe przekręcone w lewą stronę (zdjęcia poniżej).
Do końca rzędu przerabiamy oczka wg wzoru.
4. Każdy kolejny rząd przerabiamy w analogiczny sposób aż do poszerzenia robótki o wymaganą liczbę oczek. Tak wygląda mój klin po kilkunastu rzędach:
MITENKA PRAWA będzie odbiciem lustrzanym mitenki lewej, czyli:
- oczka będziemy dobierać po lewej stronie warkocza
- oczka będziemy przekręcać w prawą stronę (na prawo)
Tak jak przy mitence lewej, tu także zanim zaczniemy dobieranie nowych oczek - zapoznajmy się z metodą przekręcania oczek z nitki poziomej:
Co znaczy przekręcenie oczek na prawo z nitki poprzecznej (poziomej)? Zobaczcie, jak to jest pokazane na TYM FILMIKU
Jak widać, jest to nieco trudniejsze, niż przekręcanie tej nitki w drugą stronę (czyli lewą), ale przy odrobinie wprawy.. ;) Warto pomóc sobie prawym drutem w momentach, gdy lewym nie jesteśmy w stanie dobrze chwycić lub ułożyć naszej nitki.
Po odpowiednim umieszczeniu pętelki nitki poziomej na lewym drucie, układa nam się ona tak, jakbyśmy ją przekręcili w prawą stronę - lewa część nitki znajduje się na wierzchu, a prawa część nitki układa się pod spodem.
OK - robimy dobrania na prawo:
1. Przerabiamy prawie cały rząd wg wzoru aż do momentu, gdy na pierwszym drucie zostaną nam dwa nieprzerobione oczka prawe (zdjęcie poniżej).
2. W pierwszym dobraniu nie zabieramy poziomej (poprzecznej) nitki, ale leżącą niżej pętelkę (UWAGA! inaczej niż w mitence lewej) następnego oczka prawego.
Czyli - gdy mamy na drucie dwa nieprzerobione oczka prawe - na lewy drut (tu można pomóc sobie prawym drutem) nakładamy leżącą niżej pętelkę następnego oczka (którego jeszcze nie przerabialiśmy) od tyłu do przodu tak, aby nitka skręciła nam się w prawą stronę (zdjęcia poniżej).
Fajnie pokazane jest to na tym FILMIKU (z nitki poziomej, ale zasada przekręcania jest taka sama).
Nowo utworzoną pętelkę przerabiamy jako oczko prawe, tak jak w powyższym filmiku (zdjęcie poniżej).
PS. Dwa pozostałe oczka na lewym drucie przypadkiem i zupełnie niepotrzebnie mocno rozciągnęłam ;)
3. W drugim i kolejnych okrążeniach dodajemy nowe oczka z poprzecznej nitki.
W każdym rzędzie przerabiamy wszystkie oczka wg wzoru aż do momentu, gdy zostają nam dwa oczka na lewym drucie.
Następnie chwytamy poprzeczną (poziomą) nitkę, która znajduje się pomiędzy przerobionym już oczkiem (zauważmy, że tym przerobionym już oczkiem zawsze będzie dobranie z poprzedniego rzędu) a następnym w kolejce. Układamy ją na lewym drucie od tyłu do przodu (tak by nitka była przekręcona w prawo). Znów odsyłam do FILMIKU i pokazuję Wam, jak ja to zrobiłam na zdjęciu:
Nowo powstałą przekręconą pętelkę przerabiamy jako oczko prawe.
Dalej przerabiamy pozostałe oczka prawe w rzędzie wg wzoru.
4. Każdy kolejny rząd przerabiamy w analogicznie aż do poszerzenia robótki o wymaganą liczbę oczek. Tak wygląda mój klin po kilkunastu rzędach:
Komentarze
Prześlij komentarz