Przejdź do głównej zawartości

Mitenki krótkie na drutach z żyłką - opis wykonania

Dzisiaj mam dla Was wzór na mitenki w wersji mini - czyli krótkie, sięgające do nadgarstka i gładkie po wewnętrznej stronie dłoni.



MATERIAŁ: włóczka z grupy B czyli odpowiednia na druty w rozmiarze 4mm - ja używałam do ich zrobienia: Drops Lima, Drops Merino Extra Fine, Kotek, Yarn Art Merino de Luxe.

SPRZĘT:
  • druty z żyłką 4mm (długość 80 cm)
  • agrafka lub drut pomocniczy do warkoczy
  • igła dziewiarska (tępo zakończona, z dużym oczkiem) do chowania nitek + nożyczki
OPIS LEWEJ MITENKI

ŚCIĄGACZ

1. Na druty z żyłką narzucamy 36 oczek (liczba ta obliczona jest na szczupłą dłoń - jeśli więc uważasz, że potrzebujesz ich więcej, to możesz narzucić 38 lub 40 oczek (liczba musi być podzielna przez 2) lub użyć włóczki grubszej np. odpowiedniej na druty w rozmiarze 5mm).

2. Oczka dzielimy na dwie części (dwie pętelki): 21 oczek (przód mitenki) i 15 oczek (tył mitenki, czyli te oczka, które narzucaliśmy na drut jako ostatnie, z nitką).

3. Przerabiamy ściągacz 1x1, czyli *1 oczko prawe, 1 oczko lewe* - powtarzamy do końca rzędu. Ściągacz przerabiamy przez 14 rzędów.

DŁOŃ

4. Przez kolejne 2 rzędy przerabiamy wzór: 

4P, 2L, 9W, 2L, 4P - na pierwszej pętelce (21 oczek)
15P - na drugiej pętelce (15 oczek)

P- oczka prawe
L - oczka lewe
W - oczka prawe, które będą krzyżowane w warkocz

5. W 17 rzędzie zaczniemy krzyżować warkocz. Na zdjęciach poniżej pokazuję Wam dwa sposoby krzyżowania warkocza - do wewnątrz lub na zewnątrz. Zwróćcie uwagę na sposób przekładania oczek na drut pomocniczy - do tyłu lub do przodu.

Warkocz krzyżujemy naprzemiennie co 4 rzędy - zobacz: schematy. 

DO WEWNĄTRZ


SCHEMAT WARKOCZE DO WEWNĄTRZ

NA ZEWNĄTRZ


SCHEMAT WARKOCZE NA ZEWNĄTRZ
KLIN NA KCIUK

6. Pamiętając cały czas o krzyżowaniu warkocza w odpowiednich rzędach (co 4 rzędy naprzemiennie wg schematu), od 19 rzędu zaczynamy KLIN NA KCIUK, czyli dodawanie po jednym oczku w każdym rzędzie - w sumie 16 razy.

TUTAJ znajdziecie szczegółowy opis wyjaśniający krok po kroku, w jaki sposób dodaję oczka na kciuk w mitenkach.

W lewej mitence w każdym rzędzie przerabiamy najpierw dwa oczka prawe i dopiero po nich dobieramy nowe oczko z poprzecznej nitki. Oczka będziemy dobierać przez 16 rzędów.

7. rząd 34 - Przerabiamy jeden rząd wg wzoru (już bez dodawania oczek na klin)
8. rząd 35 - Oczka klina przenosimy na agrafkę i w kolejnych rzędach nie będziemy ich przerabiać (powinniśmy mieć 16 oczek na agrafce).

GÓRA (bez kciuka)

9. Przerabiamy dalej rękawiczkę wg wzoru pomijając odłożone oczka klina - wrócimy do nich później - aż do 50 rzędu (w 49 rzędzie powinniśmy mieć ostatnie krzyżowanie warkocza).
10. Teraz przez 4 rzędy, czyli w rzędach 51-54 przerabiamy na okrągło ściągaczem 1x1 czyli *1 oczko prawe, 1 oczko lewe* - powtarzamy do końca rzędu
11. Zakańczamy robótkę ulubioną metodą (luźno). 

KCIUK

Łapiemy oczka z agrafki na druty z żyłką dzieląc je mniej więcej na pół (po 8 oczek) i przerabiamy 4 rzędy ściegiem gładkim (oczkami prawymi). Zakańczamy ulubioną metodą (luźno). 

Jeśli po wewnętrznej stronie kciuka utworzy nam się dziurka to możemy ją delikatnie chwycić nitką nawleczoną na igłę i zaciągnąć (zaszyć).

OPIS PRAWEJ MITENKI

Przerabiamy ją jako odbicie mitenki lewej. Różnice w przerabianiu dotyczą:
1. warkocza
2. klina na kciuk

Warkocz - możemy przerobić go odwrotnie, czyli w trzecim rzędzie nie zaczynać od krzyżowania warkocza, ale najpierw przerobić 3 oczka prawe a potem zastosować krzyżowanie. Analogicznie w rzędzie siódmym i kolejnych.

Klin na kciuk - będzie się on znajdował po lewej stronie warkocza.

W 19 rzędzie przerabiamy: 4P 2L 9P 2L 2P (zostają nam na pierwszym drucie 2 oczka prawe) i w tym miejscu zaczynamy dobrania oczek na klin.

TUTAJ  znajdziecie szczegółowy opis wyjaśniający krok po kroku, w jaki sposób dodaję oczka na kciuk w mitenkach.

W prawej mitence w każdym rzędzie zawsze przerabiamy oczka do momentu, aż zostaną nam na drucie 2 oczka i dopiero wtedy dobieramy nowe oczko z poprzecznej nitki. Oczka będziemy dobierać przez 16 rzędów.

Dalej postępujemy tak, jak w przypadku lewej mitenki.

Na koniec mam dla Was kilka zdjęć gotowych mitenek:



Te wykonane są z włóczki Drops Lima i są nieco dłuższe niż czarne - później zaczęłam wrabiać klin na kciuk i zastosowałam u góry inny rodzaj ściągacza (2x2). Zachęcam do eksperymentowania :)







Oświadczam, że powyższy wzór jest opracowany przeze mnie i na podstawie "Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 r." (tekst pierwotny: Dz.U. z 1994 r. Nr 24 poz. 83, tekst jednolity: Dz.U. z 2018 r. poz. 1191):
  • nie zezwalam na kopiowanie i rozpowszechnianie ww. wzoru oraz zdjęć i schematów bez mojego zezwolenia
  • nie zezwalam na wykorzystywanie ww. wzoru na użytek komercyjny, w celach zarobkowych
  • ww. wzór można wykorzystać na użytek prywatny
Magdalena Kulig - Włóczkolandia


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jak dobierać oczka na klin w rękawiczkach?

Poniżej postaram się jak najlepiej opisać krok po kroku, w jaki sposób dobieram oczka w robótce, aby stworzyć klin na kciuk w rękawiczkach, czyli poszerzyć naszą robótkę o dodatkowe oczka. W moich wzorach dobieram po jednym oczku w każdym rzędzie przez 16 rzędów (czyli mam 16 oczek dodatkowych). Wzory na  MITENKI DŁUGIE  i MITENKI KRÓTKIE Użyłam włóczki Drops Merino Extra Fine (jest to włóczka z grupy B) i drutów na żyłce o grubości 4 mm i długości 80 cm. W pierwszym rzędzie dobieram nowe oczko z oczka leżącego poniżej, które dodatkowo przekręcam na lewo lub na prawo - dzięki temu unikam dziury. W drugim i kolejnych rzędach dobieram nowe oczko z poprzecznej/poziomej nitki (tych dwóch określeń będę używać naprzemiennie) i również je przekręcam na lewo lub na prawo. Przekręcanie oczek powoduje, że: unikam powstawania dziur w robótce w miejscach powstawania nowych oczek jest ciasno i robótka mocno się trzyma robótka ładnie się układa a nowe oczka płynnie wychodzą bocznych rzędów oczek p

Mitenki - sowy

Mitenki te powstały z mojego podstawowego wzoru na rękawiczki z lekką jego modyfikacją. Wypatrzyłam gdzieś, w jaki sposób wydziergać sowę na drutach i tak mi się to spodobało, że postanowiłam użyć tego wzoru do ozdobienia kolejnych mitenek. Do nich użyłam włoczki Kotek (100% akryl) oraz małych guzików na oczy (sztuk 4). Mitenki przerabiane są na drutach z żyłką na okrągło (bez zszywania). Na druty z żyłką nr 4 nabieramy 36 oczek. Dzielimy je tak, że na pierwszym drucie mamy 22 oczka, a na drugim 14 oczek. Najpierw przerabiamy ściągaczem 1x1 (1 oczko prawe, jedno oczko lewe) 12 rzędów. Potem przez cztery rzędy przerabiamy wzór: 9 o.p., 1 o.l., 10 o.p., 1 o.l., 15 o.p. 17 rząd - zaczynamy dodawać oczka na klin kciuka z poprzecznej nitki (po czwartym oczku przerobionym na prawo) - będziemy dodawać jedno oczko w każdym rzędzie przez 16 rzędów. Teraz też następuje zmiana wzoru: 9.o.p., 1 o.l., 2 o.p., 6 oczek przerabianych ryżem (na zmianę oczko prawe i lewe - w następnym rzędzie zmiana, cz