Przejdź do głównej zawartości

Breloczki do kluczy - sowy

Ostatnio sporo czasu zajęły mi przygotowania do otwarcia sklepu na Etsy. Wbrew pozorom, nie było to takie łatwe. Ale w końcu się udało i pierwsza oferta się pojawiła: słodkie małe sówki będące breloczkami do kluczy TUTAJ .


A jak je zrobić? Znalazłam opis po angielsku, który próbowałam przetłumaczyć. Warto jednak tam zajrzeć, ponieważ znajdują się tam przydatne zdjęcia i dokładny opis krok po kroku. TUTAJ

Potrzebujemy 5 włóczek w różnych kolorach w rozmiarze około 2,5 - 3 mm. Do tego szydełko w rozmiarze 2,5. Ponadto: dwa guziki o średnicy 1,5 cm i metalowe kółko o średnicy 2 cm. I jeszcze kawałek czerwonej nitki na nosek.

Na początku robimy trzy oczka łańcuszka i kończymy oczkiem ścisłym w pierwsze oczko łańcuszka aby stworzyć kółko. (US: chain 3, slip stitch (ss) to form a ring)

Okrążenie 1: pracujemy w kółku stworzonym z oczek łańcuszka: 3 oczka łańcuszka (zastępują nam pierwszy słupek), 7 słupków - razem mamy 8 słupków w kółku, zakańczamy oczkiem ścisłym w pierwszy słupek (trzecie oczko pierwszego słupka) (work into ring, chain 3 (counts as first double crochet (dc)), 7dc, 8 dc in the ring, ss in first dc)

Okrążenie 2: pracujemy pomiędzy słupkami z poprzedniego okrążenia, 2 półsłupki z narzuconą nitką w każdą przestrzeń pomiędzy słupkami - (!) pierwszy półsłupek z narzuconą nitką zastępować będą dwa oczka łańcuszka, razem 16 półsłupków z narzuconą nitką, zakańczamy oczkiem ścisłym w pierwszy półsłupek a narzuconą nitką (drugie oczko) (work stitches between double crochets, 2 half double crochets (hdc) around -  (!) chain 2 counts first hdc, ss in first hdc, 16 hdc)

Okrążenie 3: pracujemy w każdym oczku z poprzedniego okrążenia, w każdym półsłupku z narzuconą nitką z poprzedniego okrążenia robimy półsłupek, a pomiędzy każdym półsłupkiem oczko łańcuszka - (!) pierwszy półsłupek będzie zastępować jedno oczko łańcuszka, razem 16 półsłupków i 16 oczek łańcuszka, zakańczamy oczkiem ścisłym w pierwszy półsłupek (pierwsze oczko ) (work stitches in each hdc, *single crochet (sc), chain 1* in each stitch around, (!) chain 1 counts first sc, ss in first sc, 16sc, 16 ch)

Okrążenie 4: pracujemy w utworzonych przez oczka przestrzeniach między półsłupkami z narzuconą nitką z poprzedniego okrążenia, *dwa półsłupki i jedno oczko łańcuszka* powtarzamy w każdą przestrzeń, (!) pierwszy półsłupek zastępuje jedno oczko łańcuszka, razem 32 półsłupki i 16 oczek łańcuszka. (work stitches in chain 1 spaces, *2 sc, chain 1* in each chain 1 space around, (!) chain 1 counts first sc, 32 sc, 16 ch)

Okrążenie 5: pracujemy w utworzonych przez oczka przestrzeniach między półsłupkami z poprzedniego okrążenia, trzy półsłupki w każde 11 oczek z poprzedniego rzędu, pierwszy półsłupek będzie nam zastępować jedno oczko łańcuszka. Powinno zostać nam 5 oczek:

  • w następne oczko 3 podwójne słupki, 
  • w następne 2  słupki, 
  • w następne oczko jeden półsłupek, 
  • w następne oczko 2  słupki, 
  • w następne oczko 3 podwójne słupki, zakańczamy oczkiem ścisłym w pierwszy słupek, 
(work stitches in chain 1 spaces, 3 sc in each of the next 11 chain 1 spaces, (!) chain 1 counts first sc, you should have 5 chain 1 spaces left, 3 dc in next, 2hdc in next, 1sc in next, 2hdc in next, 3 dc in last, ss in first sc, 44sts)

Zakończenie (uszy): nie zmieniamy koloru z poprzedniego okrążenia, obróć robótkę, pomiń pierwsze oczko, będziemy pracować w jedenastu oczkach:

  • półsłupek w następne oczko (z pierwszego słupka podwójnego),
  • półsłupek z narzuconą nitką i słupek w kolejne oczko (drugi słupek podwójny), 
  • podwójny słupek i słupek w kolejne oczko (trzeci słupek podwójny)
  • półsłupek w kolejne 5 oczek (dwa słupki, półsłupek i kolejne dwa słupki)
  • słupek i podwójny słupek w kolejne oczko (w kolejny pierwszy słupek podwójny)
  • słupek i półsłupek z narzuconą nitką w kolejne oczko (w kolejny drugi słupek podwójny)
  • oczko ścisłe w kolejne oczko (w ostatni słupek podwójny), przeciągamy nitkę i ucinamy ją.
(turn, skip first hole, sc, hdc and dc in next, treble crochet (tr) and dc in next, sc in next 5 stitches, dc and tr in next, dc and hdc in next, ss in next)

Tworzymy dwie identyczne robótki. Na jednej doszywamy nos i przyszywamy oczy (guziki), a następnie zszywamy obie części półsłupkami naokoło, wpychając do środka trochę resztek włóczki. Dorabiamy łańcuszek, żeby zaczepić metalowe kółko.





Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Mitenki krótkie na drutach z żyłką - opis wykonania

Dzisiaj mam dla Was wzór na mitenki w wersji mini - czyli krótkie, sięgające do nadgarstka i gładkie po wewnętrznej stronie dłoni. MATERIAŁ: włóczka z grupy B czyli odpowiednia na druty w rozmiarze 4mm - ja używałam do ich zrobienia: Drops Lima, Drops Merino Extra Fine, Kotek, Yarn Art Merino de Luxe. SPRZĘT: druty z żyłką 4mm (długość 80 cm) agrafka lub drut pomocniczy do warkoczy igła dziewiarska (tępo zakończona, z dużym oczkiem) do chowania nitek + nożyczki OPIS LEWEJ MITENKI ŚCIĄGACZ 1. Na druty z żyłką narzucamy 36 oczek (liczba ta obliczona jest na szczupłą dłoń - jeśli więc uważasz, że potrzebujesz ich więcej, to możesz narzucić 38 lub 40 oczek (liczba musi być podzielna przez 2) lub użyć włóczki grubszej np. odpowiedniej na druty w rozmiarze 5mm). 2. Oczka dzielimy na dwie części (dwie pętelki): 21 oczek (przód mitenki) i 15 oczek (tył mitenki, czyli te oczka, które narzucaliśmy na drut jako ostatnie, z nitką). 3. Przerabiamy ściągacz 1x1, czyl

Jak dobierać oczka na klin w rękawiczkach?

Poniżej postaram się jak najlepiej opisać krok po kroku, w jaki sposób dobieram oczka w robótce, aby stworzyć klin na kciuk w rękawiczkach, czyli poszerzyć naszą robótkę o dodatkowe oczka. W moich wzorach dobieram po jednym oczku w każdym rzędzie przez 16 rzędów (czyli mam 16 oczek dodatkowych). Wzory na  MITENKI DŁUGIE  i MITENKI KRÓTKIE Użyłam włóczki Drops Merino Extra Fine (jest to włóczka z grupy B) i drutów na żyłce o grubości 4 mm i długości 80 cm. W pierwszym rzędzie dobieram nowe oczko z oczka leżącego poniżej, które dodatkowo przekręcam na lewo lub na prawo - dzięki temu unikam dziury. W drugim i kolejnych rzędach dobieram nowe oczko z poprzecznej/poziomej nitki (tych dwóch określeń będę używać naprzemiennie) i również je przekręcam na lewo lub na prawo. Przekręcanie oczek powoduje, że: unikam powstawania dziur w robótce w miejscach powstawania nowych oczek jest ciasno i robótka mocno się trzyma robótka ładnie się układa a nowe oczka płynnie wychodzą bocznych rzędów oczek p

Mitenki - sowy

Mitenki te powstały z mojego podstawowego wzoru na rękawiczki z lekką jego modyfikacją. Wypatrzyłam gdzieś, w jaki sposób wydziergać sowę na drutach i tak mi się to spodobało, że postanowiłam użyć tego wzoru do ozdobienia kolejnych mitenek. Do nich użyłam włoczki Kotek (100% akryl) oraz małych guzików na oczy (sztuk 4). Mitenki przerabiane są na drutach z żyłką na okrągło (bez zszywania). Na druty z żyłką nr 4 nabieramy 36 oczek. Dzielimy je tak, że na pierwszym drucie mamy 22 oczka, a na drugim 14 oczek. Najpierw przerabiamy ściągaczem 1x1 (1 oczko prawe, jedno oczko lewe) 12 rzędów. Potem przez cztery rzędy przerabiamy wzór: 9 o.p., 1 o.l., 10 o.p., 1 o.l., 15 o.p. 17 rząd - zaczynamy dodawać oczka na klin kciuka z poprzecznej nitki (po czwartym oczku przerobionym na prawo) - będziemy dodawać jedno oczko w każdym rzędzie przez 16 rzędów. Teraz też następuje zmiana wzoru: 9.o.p., 1 o.l., 2 o.p., 6 oczek przerabianych ryżem (na zmianę oczko prawe i lewe - w następnym rzędzie zmiana, cz