Przejdź do głównej zawartości

Podkładki pod kubki - miętowe kwiatuszki


Wzór znany, często gdzieś się przewija, gdy szukam nowych inspiracji. Bardzo przyjemnie się robi, zwłaszcza z miękkiej bawełny, jednak kwiatuszki wychodzą, jak dla mnie, trochę za małe (średnica 10,5 cm pracując na szydełku nr 4).

Tu opis z którego korzystałam: TUTAJ



A ja opisałabym tak:

  • Na szydełku robimy 6 oczek łańcuszka i zamykamy w okrąg oczkiem ścisłym w pierwsze oczko łańcuszka.
  • Okrążenie 1 - Robimy 3 oczka łańcuszka (zastępują pierwszy słupek), później 19 słupków w środek okręgu, razem mamy 20 słupków. Zamykamy oczkiem ścisłym w pierwszy słupek (trzecie oczko z pierwszych trzech oczek).
  • Okrążenie 2 - Robimy 3 oczka łańcuszka zastępujące pierwszy słupek, później słupek w następny z kolei słupek z poprzedniego rzędu, *2 oczka łańcuszka, dwa słupki w kolejne dwa słupki z poprzedniego rzędu* (pomiędzy ** powtarzamy do końca okrążenia). Zamykamy oczkiem ścisłym. Mamy 20 słupków i 20 oczek łańcuszka.
  • Okrążenie 3 - Przechodzimy oczkiem ścisłym w najbliższy kolejny słupek i następnym oczkiem ścisłym w przestrzeń utworzoną z dwóch oczek łańcuszka z poprzedniego rzędu - tu będziemy zaczynać kolejne okrążenie. Robimy 3 oczka łańcuszka zastępujące pierwszy słupek, jeszcze jeden słupek, dwa oczka łańcuszka i dwa kolejne słupki w tą samą przestrzeń. Opuszczamy kolejne dwa słupki i w kolejnej przestrzeni pracujemy tak samo: *dwa słupki, dwa oczka łańcuszka i dwa słupki*. Powtarzamy do końca okrążenia. Zamykamy oczkiem ścisłym.
  • Okrążenie 4 - Przechodzimy, tak samo jak w poprzednim okrążeniu, oczkami ścisłymi do przestrzeni z dwóch oczek z poprzedniego rzędu. 3 oczka łańcuszka zastępują pierwszy słupek, 6 słupków w tą przestrzeń, oczko ścisłe pośrodku czterech słupków, i znów: *7 słupków* w każdą przestrzeń z oczek łańcuszka z poprzedniego okrążenia i *oczko ścisłe* pośrodku czterech słupków. Zakańczamy oczkiem ścisłym.




Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Mitenki krótkie na drutach z żyłką - opis wykonania

Dzisiaj mam dla Was wzór na mitenki w wersji mini - czyli krótkie, sięgające do nadgarstka i gładkie po wewnętrznej stronie dłoni. MATERIAŁ: włóczka z grupy B czyli odpowiednia na druty w rozmiarze 4mm - ja używałam do ich zrobienia: Drops Lima, Drops Merino Extra Fine, Kotek, Yarn Art Merino de Luxe. SPRZĘT: druty z żyłką 4mm (długość 80 cm) agrafka lub drut pomocniczy do warkoczy igła dziewiarska (tępo zakończona, z dużym oczkiem) do chowania nitek + nożyczki OPIS LEWEJ MITENKI ŚCIĄGACZ 1. Na druty z żyłką narzucamy 36 oczek (liczba ta obliczona jest na szczupłą dłoń - jeśli więc uważasz, że potrzebujesz ich więcej, to możesz narzucić 38 lub 40 oczek (liczba musi być podzielna przez 2) lub użyć włóczki grubszej np. odpowiedniej na druty w rozmiarze 5mm). 2. Oczka dzielimy na dwie części (dwie pętelki): 21 oczek (przód mitenki) i 15 oczek (tył mitenki, czyli te oczka, które narzucaliśmy na drut jako ostatnie, z nitką). 3. Przerabiamy ściągacz 1x1, czyl

Jak dobierać oczka na klin w rękawiczkach?

Poniżej postaram się jak najlepiej opisać krok po kroku, w jaki sposób dobieram oczka w robótce, aby stworzyć klin na kciuk w rękawiczkach, czyli poszerzyć naszą robótkę o dodatkowe oczka. W moich wzorach dobieram po jednym oczku w każdym rzędzie przez 16 rzędów (czyli mam 16 oczek dodatkowych). Wzory na  MITENKI DŁUGIE  i MITENKI KRÓTKIE Użyłam włóczki Drops Merino Extra Fine (jest to włóczka z grupy B) i drutów na żyłce o grubości 4 mm i długości 80 cm. W pierwszym rzędzie dobieram nowe oczko z oczka leżącego poniżej, które dodatkowo przekręcam na lewo lub na prawo - dzięki temu unikam dziury. W drugim i kolejnych rzędach dobieram nowe oczko z poprzecznej/poziomej nitki (tych dwóch określeń będę używać naprzemiennie) i również je przekręcam na lewo lub na prawo. Przekręcanie oczek powoduje, że: unikam powstawania dziur w robótce w miejscach powstawania nowych oczek jest ciasno i robótka mocno się trzyma robótka ładnie się układa a nowe oczka płynnie wychodzą bocznych rzędów oczek p

Mitenki - sowy

Mitenki te powstały z mojego podstawowego wzoru na rękawiczki z lekką jego modyfikacją. Wypatrzyłam gdzieś, w jaki sposób wydziergać sowę na drutach i tak mi się to spodobało, że postanowiłam użyć tego wzoru do ozdobienia kolejnych mitenek. Do nich użyłam włoczki Kotek (100% akryl) oraz małych guzików na oczy (sztuk 4). Mitenki przerabiane są na drutach z żyłką na okrągło (bez zszywania). Na druty z żyłką nr 4 nabieramy 36 oczek. Dzielimy je tak, że na pierwszym drucie mamy 22 oczka, a na drugim 14 oczek. Najpierw przerabiamy ściągaczem 1x1 (1 oczko prawe, jedno oczko lewe) 12 rzędów. Potem przez cztery rzędy przerabiamy wzór: 9 o.p., 1 o.l., 10 o.p., 1 o.l., 15 o.p. 17 rząd - zaczynamy dodawać oczka na klin kciuka z poprzecznej nitki (po czwartym oczku przerobionym na prawo) - będziemy dodawać jedno oczko w każdym rzędzie przez 16 rzędów. Teraz też następuje zmiana wzoru: 9.o.p., 1 o.l., 2 o.p., 6 oczek przerabianych ryżem (na zmianę oczko prawe i lewe - w następnym rzędzie zmiana, cz